Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP2T-6R8-R
UP2T-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
UP2T-6R8-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 5A 22.2 MOHM TH
Datasheet Download
UP2T-6R8-R.pdf
Availability of UP2T-6R8-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UP2T-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP2T-6R8-R
Internal Part NumberEIS-UP2T-6R8-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUPxT Series 14/May/2010
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™ 2T
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating5A
Current - Saturation3.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)22.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP2T-6R8-R
Related LinksUP2T-, UP2T-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP2T-6R8-R Details Description
Related parts for UP2T-6R8-R
CARDEDGE 28POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
PROPORT RJ45 AC 8POS datasheet.pdf
RES 330 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
SWITCH REED 170V 10W AXL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
500-2A2F-MINI-SAS HD CABLES datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf