Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP4T-3R3-R
UP4T-3R3-R picture photo
Mfg. Part Number
UP4T-3R3-R
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 11A 7 MOHM TH
Datasheet Download
UP4T-3R3-R.pdf
Availability of UP4T-3R3-R
QUANTITY
UP4T-3R3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP4T-3R3-R
Internal Part NumberEIS-UP4T-3R3-R
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation20.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)0.518" (13.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP4T-3R3-R
Related LinksUP4T-, UP4T-3R3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP4T-3R3-R Details Description
Related parts for UP4T-3R3-R
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 1.025A 140 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
Low Cost, 250 mA Output, Single-Supply Amplifiers IC datasheet.pdf