Nichicon UPA0J681MPD
UPA0J681MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPA0J681MPD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPA0J681MPD.pdf
Availability of UPA0J681MPD
QUANTITY
UPA0J681MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA0J681MPD
Internal Part NumberEIS-UPA0J681MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current472.5mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA0J681MPD
Related LinksUPA0J, UPA0J681MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA0J681MPD Details Description
Related parts for UPA0J681MPD
CONN HEADER 55POS VERT 2MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 BRASS 30MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TERM #5 UN-INSUL datasheet.pdf
25U RACK ENCL SERVER CABINET datasheet.pdf
ANALOG TIMER DIN48 1-10MIN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf