Vicor Corporation V300A28E400B3
V300A28E400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28E400B3.pdf
Availability of V300A28E400B3
QUANTITY
V300A28E400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E400B3
Internal Part NumberEIS-V300A28E400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E400B3
Related LinksV300A2, V300A28E400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E400B3 Details Description
Related parts for V300A28E400B3
TRANSDUCER 1-5V 500# PRES datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9.5A TO-220F datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 8A TO-263AA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
500 TB SOC MATCH/TX datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MODBUS,1ETH P,1SER P EVDO datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN M8 MALE 3POS datasheet.pdf