Nichicon UPA1A392MHD1TO
UPA1A392MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPA1A392MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPA1A392MHD1TO.pdf
Availability of UPA1A392MHD1TO
QUANTITY
UPA1A392MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1A392MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPA1A392MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.28A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1A392MHD1TO
Related LinksUPA1A39, UPA1A392MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1A392MHD1TO Details Description
Related parts for UPA1A392MHD1TO
MODULE SCR/DIODE 90A 240VAC datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V Y5V RADIAL datasheet.pdf
TXRX IRDA 115.2KBIT 4MM 8-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 76.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
4MM SAFETY JACK M3 SOCKET PUSHIN datasheet.pdf