Nichicon UPB1A331MPD1TA
UPB1A331MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPB1A331MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPB1A331MPD1TA.pdf
Availability of UPB1A331MPD1TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB1A331MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1A331MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPB1A331MPD1TA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1A331MPD1TA
Related LinksUPB1A33, UPB1A331MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1A331MPD1TA Details Description
Related parts for UPB1A331MPD1TA
SWITCH TOGGLE SPST 20A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.25A PPAK datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 256RESOL 2M datasheet.pdf
15 MTE COUPLING SHRD SR datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 12" YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN 9C 6#12, 3#8 PIN PLUG datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 24MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf