Nichicon UPB1E221MPD
UPB1E221MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPB1E221MPD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPB1E221MPD.pdf
Availability of UPB1E221MPD
QUANTITY
UPB1E221MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1E221MPD
Internal Part NumberEIS-UPB1E221MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1E221MPD
Related LinksUPB1E, UPB1E221MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1E221MPD Details Description
Related parts for UPB1E221MPD
BUSHING SPLIT 0.875" NYLON WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT25 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 62MA 44 OHM TH datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 4.5"X1.1" 5PC datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf