Nichicon UPB2D151MHD
UPB2D151MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2D151MHD
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPB2D151MHD.pdf
Availability of UPB2D151MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB2D151MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2D151MHD
Internal Part NumberEIS-UPB2D151MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2D151MHD
Related LinksUPB2D, UPB2D151MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2D151MHD Details Description
Related parts for UPB2D151MHD
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf