Microsemi Commercial Components UPDS5100H
UPDS5100H picture photo
Mfg. Part Number
UPDS5100H
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI5
Datasheet Download
UPDS5100H.pdf
Availability of UPDS5100H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPDS5100H Order Process
Ship out your order
Specifications of UPDS5100H
Internal Part NumberEIS-UPDS5100H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If710mV @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerDI™ 5
Supplier Device PackagePowerDI®5
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPDS5100H
Related LinksUPDS, UPDS5100H Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPDS5100H Details Description
Related parts for UPDS5100H
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LEVEL XLATOR 2BIT DUAL 10QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf