Nichicon UPH2W680MHD
UPH2W680MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPH2W680MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPH2W680MHD.pdf
Availability of UPH2W680MHD
QUANTITY
UPH2W680MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPH2W680MHD
Internal Part NumberEIS-UPH2W680MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUPH
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPH2W680MHD
Related LinksUPH2W, UPH2W680MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPH2W680MHD Details Description
Related parts for UPH2W680MHD
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .190" datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6TDFN datasheet.pdf
CBL 39POS 0.5MM JMPR TYPE A 6" datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF AE 30AU GF datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf