Nichicon UPJ0J222MPD
UPJ0J222MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J222MPD
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J222MPD.pdf
Availability of UPJ0J222MPD
QUANTITY
UPJ0J222MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J222MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ0J222MPD
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.32A
Impedance66 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J222MPD
Related LinksUPJ0J, UPJ0J222MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J222MPD Details Description
Related parts for UPJ0J222MPD
IC MICROCNTRLR 64K 16MHZ 72-SIMM datasheet.pdf
BOX OPEN BIN 24-3/4X8-1/4X4-1/2 datasheet.pdf
SOCKET W/SCREW FOR DINRAIL MNT datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LIION 4.242V 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
LIMIT SW, PIN PLUNGER datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE20 CBL ASSY datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 7POS 1 POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf