Nichicon UPJ0J681MPD6
UPJ0J681MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J681MPD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J681MPD6.pdf
Availability of UPJ0J681MPD6
QUANTITY
UPJ0J681MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J681MPD6
Internal Part NumberEIS-UPJ0J681MPD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J681MPD6
Related LinksUPJ0J6, UPJ0J681MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J681MPD6 Details Description
Related parts for UPJ0J681MPD6
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 300MA 220 MOHM datasheet.pdf
CAP TOGGLE PADDLE BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2.54MM CENTER TWO PART PROBE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf