Nichicon UPJ1A222MHD6TN
UPJ1A222MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1A222MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1A222MHD6TN.pdf
Availability of UPJ1A222MHD6TN
QUANTITY
UPJ1A222MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1A222MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPJ1A222MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1A222MHD6TN
Related LinksUPJ1A22, UPJ1A222MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1A222MHD6TN Details Description
Related parts for UPJ1A222MHD6TN
RES SMD 3.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
4 WAY REC.HSG. SIL. SEAL ECONO datasheet.pdf
RES SMD 20.3KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 3A SMD datasheet.pdf
TERM BLK HDR 24POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CABLE 6COND 28AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf