Nichicon UPJ1C182MHD6
UPJ1C182MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C182MHD6
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C182MHD6.pdf
Availability of UPJ1C182MHD6
QUANTITY
UPJ1C182MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C182MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1C182MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.53A
Impedance54 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C182MHD6
Related LinksUPJ1C1, UPJ1C182MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C182MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1C182MHD6
RES 350 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.5UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 400A AC/DC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SE-601-0D WITH CONFORMAL COATING datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf