Nichicon UPJ1C222MHD
UPJ1C222MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C222MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C222MHD.pdf
Availability of UPJ1C222MHD
QUANTITY
UPJ1C222MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C222MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C222MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C222MHD
Related LinksUPJ1C, UPJ1C222MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C222MHD Details Description
Related parts for UPJ1C222MHD
SUPPORT ANVIL 2MM H.M. 7 ROW datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 4CH 14BIT SER 1LSB 32TQFP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.95A 90 MOHM TH datasheet.pdf