Nichicon UPJ1C331MPD1TA
UPJ1C331MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C331MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C331MPD1TA.pdf
Availability of UPJ1C331MPD1TA
QUANTITY
UPJ1C331MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C331MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1C331MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current455mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C331MPD1TA
Related LinksUPJ1C33, UPJ1C331MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C331MPD1TA Details Description
Related parts for UPJ1C331MPD1TA
TCO 250VAC 0.5A 139C(282F) AXIAL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.58V 6-UDFN datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 78POS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf