Nichicon UPJ1H330MED
UPJ1H330MED picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H330MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H330MED.pdf
Availability of UPJ1H330MED
QUANTITY
UPJ1H330MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H330MED
Internal Part NumberEIS-UPJ1H330MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current135mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H330MED
Related LinksUPJ1H, UPJ1H330MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H330MED Details Description
Related parts for UPJ1H330MED
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUF 2:10 650MHZ 40VFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 6.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 71MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323 datasheet.pdf