Nichicon UPJ1K221MHD
UPJ1K221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1K221MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1K221MHD.pdf
Availability of UPJ1K221MHD
QUANTITY
UPJ1K221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1K221MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ1K221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current595mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1K221MHD
Related LinksUPJ1K, UPJ1K221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1K221MHD Details Description
Related parts for UPJ1K221MHD
LED GREEN T1 MODULAR DIFFUSED datasheet.pdf
CONN 44POS2MM HEADER RT/DUAL GLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR ECL DIFF VAR 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
PLUG ASSY, 50 POS, RTANG datasheet.pdf