Nichicon UPJ1V101MPD1TD
UPJ1V101MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1V101MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1V101MPD1TD.pdf
Availability of UPJ1V101MPD1TD
QUANTITY
UPJ1V101MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1V101MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1V101MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current305mA
Impedance260 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1V101MPD1TD
Related LinksUPJ1V10, UPJ1V101MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1V101MPD1TD Details Description
Related parts for UPJ1V101MPD1TD
PAD CUTTER W/HANDLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 11A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 722.00 MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HDR 10PIN GOLD RT ANG WW datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W .5% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf