Nichicon UPJ2A680MPD
UPJ2A680MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A680MPD
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A680MPD.pdf
Availability of UPJ2A680MPD
QUANTITY
UPJ2A680MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A680MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ2A680MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current326mA
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)