Nichicon UPJ2A680MPD
UPJ2A680MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A680MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A680MPD.pdf
Availability of UPJ2A680MPD
QUANTITY
UPJ2A680MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A680MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ2A680MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current326mA
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A680MPD
Related LinksUPJ2A, UPJ2A680MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A680MPD Details Description
Related parts for UPJ2A680MPD
KWIK STRAP ORANGE 1 X 12" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 6V datasheet.pdf
IC POST AMP CML LIMITING 16-MLF datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M12 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 3W 2PVH 4COL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMF datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
6 POS MICRO MNL, SIDE LATCH, B datasheet.pdf