Nichicon UPJ2C220MHD1TO
UPJ2C220MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2C220MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2C220MHD1TO.pdf
Availability of UPJ2C220MHD1TO
QUANTITY
UPJ2C220MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2C220MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPJ2C220MHD1TO
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2C220MHD1TO
Related LinksUPJ2C22, UPJ2C220MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2C220MHD1TO Details Description
Related parts for UPJ2C220MHD1TO
IC OPAMP VFB 3.6MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 6"-50' BLACK datasheet.pdf
RES 1.005K OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF 1.8GHZ - 1.88GHZ NI1230 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf