Nichicon UPM0J392MHD
UPM0J392MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPM0J392MHD
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPM0J392MHD.pdf
Availability of UPM0J392MHD
QUANTITY
UPM0J392MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM0J392MHD
Internal Part NumberEIS-UPM0J392MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM0J392MHD
Related LinksUPM0J, UPM0J392MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM0J392MHD Details Description
Related parts for UPM0J392MHD
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
HEADER TERM BLOCK 11 POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 10M F CONNECTOR ONE END datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CORD PWR FEMALE-OPEN END 3M datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 28AWG 15SAU 8CKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.2A 255 MOHM datasheet.pdf
IC REG 9OUT BUCK/LDO 56QFN datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf