Nichicon UPM1C331MPD
UPM1C331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1C331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPM1C331MPD.pdf
Availability of UPM1C331MPD
QUANTITY
UPM1C331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1C331MPD
Internal Part NumberEIS-UPM1C331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current455mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1C331MPD
Related LinksUPM1C, UPM1C331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1C331MPD Details Description
Related parts for UPM1C331MPD
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.4A 64 MOHM SMD datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf