Nichicon UPM1J220MED
UPM1J220MED picture photo
Mfg. Part Number
UPM1J220MED
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPM1J220MED.pdf
Availability of UPM1J220MED
QUANTITY
UPM1J220MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1J220MED
Internal Part NumberEIS-UPM1J220MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance520 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1J220MED
Related LinksUPM1J, UPM1J220MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1J220MED Details Description
Related parts for UPM1J220MED
CONN ADAPT N PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
CONN RCPT HV-190 R/A SGL 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 109VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf