Nichicon UPM1K220MED1TD
UPM1K220MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1K220MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPM1K220MED1TD.pdf
Availability of UPM1K220MED1TD
QUANTITY
UPM1K220MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1K220MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1K220MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance770 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1K220MED1TD
Related LinksUPM1K22, UPM1K220MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1K220MED1TD Details Description
Related parts for UPM1K220MED1TD
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201 datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54260 datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1W DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf