Nichicon UPM1K330MPD
UPM1K330MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1K330MPD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPM1K330MPD.pdf
Availability of UPM1K330MPD
QUANTITY
UPM1K330MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1K330MPD
Internal Part NumberEIS-UPM1K330MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current132mA
Impedance530 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1K330MPD
Related LinksUPM1K, UPM1K330MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1K330MPD Details Description
Related parts for UPM1K330MPD
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP EXT RCKR SEAL 2POS TH datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM datasheet.pdf
BOARD DEMONSTRATION SPV1040 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3C030FP-4,5C1-2 datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.55 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 50W datasheet.pdf