Nichicon UPM1V330MED
UPM1V330MED picture photo
Mfg. Part Number
UPM1V330MED
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPM1V330MED.pdf
Availability of UPM1V330MED
QUANTITY
UPM1V330MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1V330MED
Internal Part NumberEIS-UPM1V330MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current125mA
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1V330MED
Related LinksUPM1V, UPM1V330MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1V330MED Details Description
Related parts for UPM1V330MED
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
TOP MOUNT 8 OUTLET PNP 20M datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
RES 17.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
15 POS HOOD SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T SOLDER NONSH datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN DRAIN 5SO datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 27 OLIV datasheet.pdf
100UF 350V 18X31,5 datasheet.pdf