Nichicon UPM2A101MHD6
UPM2A101MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM2A101MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPM2A101MHD6.pdf
Availability of UPM2A101MHD6
QUANTITY
UPM2A101MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2A101MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM2A101MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current475mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2A101MHD6
Related LinksUPM2A1, UPM2A101MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2A101MHD6 Details Description
Related parts for UPM2A101MHD6
SWITCH MINI SPDT 50MA 120GF 30V datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
DIN CONN. C FEMALE 96CKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4WLCSP datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 205MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf
RES 910 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP 14KVP 1000PF 10% datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf