Nichicon UPM2V010MPD
UPM2V010MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPM2V010MPD
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UPM2V010MPD.pdf
Availability of UPM2V010MPD
QUANTITY
UPM2V010MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2V010MPD
Internal Part NumberEIS-UPM2V010MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2V010MPD
Related LinksUPM2V, UPM2V010MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2V010MPD Details Description
Related parts for UPM2V010MPD
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
MUX/DEMUX 16-32BIT SYNC 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf