Nichicon UPS0J331MED1TD
UPS0J331MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS0J331MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPS0J331MED1TD.pdf
Availability of UPS0J331MED1TD
QUANTITY
UPS0J331MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS0J331MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPS0J331MED1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS0J331MED1TD
Related LinksUPS0J33, UPS0J331MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS0J331MED1TD Details Description
Related parts for UPS0J331MED1TD
RECTIFIER BRIDGE 6A 1000V PB-6 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6641A 5.0V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
XBEE PRO SET 50MW CHIP ANTENNA datasheet.pdf
16CH MIL SNAP-CONN OUTPUT PNP datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf