Nichicon UPS1E330MDD
UPS1E330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1E330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPS1E330MDD.pdf
Availability of UPS1E330MDD
QUANTITY
UPS1E330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1E330MDD
Internal Part NumberEIS-UPS1E330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1E330MDD
Related LinksUPS1E, UPS1E330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1E330MDD Details Description
Related parts for UPS1E330MDD
ICL 4 OHM 15% 4.7A 22MM datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT MASTER 900MHZ HP-3 RS232 SMD datasheet.pdf
VARISTOR 738V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf