Nichicon UPS1H4R7MDD1TA
UPS1H4R7MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPS1H4R7MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPS1H4R7MDD1TA.pdf
Availability of UPS1H4R7MDD1TA
QUANTITY
UPS1H4R7MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1H4R7MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPS1H4R7MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesPS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.3mA
Impedance3.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1H4R7MDD1TA
Related LinksUPS1H4R, UPS1H4R7MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1H4R7MDD1TA Details Description
Related parts for UPS1H4R7MDD1TA
FIXED IND 5.6UH 27A 4 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 63A TO-220 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7634 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SIDE ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf