Nichicon UPS2D4R7MPD
UPS2D4R7MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2D4R7MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPS2D4R7MPD.pdf
Availability of UPS2D4R7MPD
QUANTITY
UPS2D4R7MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2D4R7MPD
Internal Part NumberEIS-UPS2D4R7MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2D4R7MPD
Related LinksUPS2D, UPS2D4R7MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2D4R7MPD Details Description
Related parts for UPS2D4R7MPD
DIP CABLE - HDM50H/AE50G/X datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1A 199 MOHM SMD datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 100PS DL .100 BLK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf