Nichicon UPT2P331MHD
UPT2P331MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPT2P331MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
UPT2P331MHD.pdf
Availability of UPT2P331MHD
QUANTITY
UPT2P331MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2P331MHD
Internal Part NumberEIS-UPT2P331MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.01A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2P331MHD
Related LinksUPT2P, UPT2P331MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2P331MHD Details Description
Related parts for UPT2P331MHD
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT-23-6 datasheet.pdf
MOD PWR ENT MED 6A QC 2POS PANEL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
NP6 NEXT PADLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf