Nichicon UPT2P331MHD
UPT2P331MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPT2P331MHD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
UPT2P331MHD.pdf
Availability of UPT2P331MHD
QUANTITY
UPT2P331MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT2P331MHD
Internal Part NumberEIS-UPT2P331MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.01A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT2P331MHD
Related LinksUPT2P, UPT2P331MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPT2P331MHD Details Description
Related parts for UPT2P331MHD
CONN HEADER 11POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
MCU 8BIT 1.5KB FLSH 128KB 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.91 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 5A TO220AB datasheet.pdf
CONN HDR 2MM W/LATCH 20POS SMD datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 400MM X 250MM datasheet.pdf