Microsemi Commercial Components UPT48E3/TR13
UPT48E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UPT48E3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM POWERMITE
Datasheet Download
UPT48E3/TR13.pdf
Availability of UPT48E3/TR13
QUANTITY
UPT48E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPT48E3/TR13
Internal Part NumberEIS-UPT48E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.78A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPT48E3/TR13
Related LinksUPT48E, UPT48E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPT48E3/TR13 Details Description
Related parts for UPT48E3/TR13
ALLIGATOR CLP/BANA JACK 1BLK/RED datasheet.pdf
SENSOR 1PSID 4V-REF DUAL datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
MQS RETAINER HSG FOR 40P datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf