Microsemi Commercial Components UPTB48E3/TR7
UPTB48E3/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
UPTB48E3/TR7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM POWRMITE1
Datasheet Download
UPTB48E3/TR7.pdf
Availability of UPTB48E3/TR7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPTB48E3/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTB48E3/TR7
Internal Part NumberEIS-UPTB48E3/TR7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp84.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.78A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite 1 (DO216-AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTB48E3/TR7
Related LinksUPTB48, UPTB48E3/TR7 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPTB48E3/TR7 Details Description
Related parts for UPTB48E3/TR7
RES SMD 560 OHM 5% 1/2W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 86POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
MICROCHIP ETHERNET BRD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf