Nichicon UPTW6220MHD
UPTW6220MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPTW6220MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UPTW6220MHD.pdf
Availability of UPTW6220MHD
QUANTITY
UPTW6220MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPTW6220MHD
Internal Part NumberEIS-UPTW6220MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPT
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPTW6220MHD
Related LinksUPTW6, UPTW6220MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPTW6220MHD Details Description
Related parts for UPTW6220MHD
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 15NS 20DIP datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 150MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.3V 4-USP datasheet.pdf
CONN DC-18GHZ TERM M BMA datasheet.pdf
4.7UF 63V 5X12 85C AXI datasheet.pdf
100V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf