Nichicon UPV1H270MGD1TA
UPV1H270MGD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPV1H270MGD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPV1H270MGD1TA.pdf
Availability of UPV1H270MGD1TA
QUANTITY
UPV1H270MGD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPV1H270MGD1TA
Internal Part NumberEIS-UPV1H270MGD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current215mA
Impedance740 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPV1H270MGD1TA
Related LinksUPV1H27, UPV1H270MGD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPV1H270MGD1TA Details Description
Related parts for UPV1H270MGD1TA
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
RES 820K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
1/2 INCH HST WHITE LG 200' SPOOL datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf