Nichicon UPW0J222MHD
UPW0J222MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J222MHD
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J222MHD.pdf
Availability of UPW0J222MHD
QUANTITY
UPW0J222MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J222MHD
Internal Part NumberEIS-UPW0J222MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.407A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J222MHD
Related LinksUPW0J, UPW0J222MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J222MHD Details Description
Related parts for UPW0J222MHD
ADM20T/AE20M/ADM20T datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 40DIP datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 2POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf