Nichicon UPW0J470MDD6
UPW0J470MDD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J470MDD6
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J470MDD6.pdf
Availability of UPW0J470MDD6
QUANTITY
UPW0J470MDD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J470MDD6
Internal Part NumberEIS-UPW0J470MDD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance950 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J470MDD6
Related LinksUPW0J4, UPW0J470MDD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J470MDD6 Details Description
Related parts for UPW0J470MDD6
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
FILTER SAW 1575.420MHZ SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS 26-22AWG 30GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 269XA datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf