Nichicon UPW1A152MPD6
UPW1A152MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1A152MPD6
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPW1A152MPD6.pdf
Availability of UPW1A152MPD6
QUANTITY
UPW1A152MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1A152MPD6
Internal Part NumberEIS-UPW1A152MPD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.224A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1A152MPD6
Related LinksUPW1A1, UPW1A152MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1A152MPD6 Details Description
Related parts for UPW1A152MPD6
FIXED IND 1UH 9.7A 5.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf