Nichicon UPW1A221MEH
UPW1A221MEH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1A221MEH
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPW1A221MEH.pdf
Availability of UPW1A221MEH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1A221MEH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1A221MEH
Internal Part NumberEIS-UPW1A221MEH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current188.5mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1A221MEH
Related LinksUPW1A, UPW1A221MEH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1A221MEH Details Description
Related parts for UPW1A221MEH
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14VC 2DFN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 6POS datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf