Nichicon UPW1A471MPH
UPW1A471MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1A471MPH
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPW1A471MPH.pdf
Availability of UPW1A471MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1A471MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1A471MPH
Internal Part NumberEIS-UPW1A471MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current416.2mA
Impedance117 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1A471MPH
Related LinksUPW1A, UPW1A471MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1A471MPH Details Description
Related parts for UPW1A471MPH
IC MPU Z80 10MHZ 44QFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.63 SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
TAPE UHMW POLY FILM 2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
IC REG BUCK 50A SYNC 40QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V CH 0805 datasheet.pdf