Nichicon UPW1C562MHD
UPW1C562MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1C562MHD
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPW1C562MHD.pdf
Availability of UPW1C562MHD
QUANTITY
UPW1C562MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1C562MHD
Internal Part NumberEIS-UPW1C562MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.678A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1C562MHD
Related LinksUPW1C, UPW1C562MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1C562MHD Details Description
Related parts for UPW1C562MHD
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A WAFER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10UMAX datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.5 X 6.0MM PNL MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 237MA 6.05 OHM datasheet.pdf