Nichicon UPW1E121MED
UPW1E121MED picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E121MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E121MED.pdf
Availability of UPW1E121MED
QUANTITY
UPW1E121MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E121MED
Internal Part NumberEIS-UPW1E121MED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current279.5mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E121MED
Related LinksUPW1E, UPW1E121MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E121MED Details Description
Related parts for UPW1E121MED
CAP FILM 0.27UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
WIRE GUIDE FUNNEL datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 8CH 16HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 249 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf