Nichicon UPW1E220MDD6TE
UPW1E220MDD6TE picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E220MDD6TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E220MDD6TE.pdf
Availability of UPW1E220MDD6TE
QUANTITY
UPW1E220MDD6TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E220MDD6TE
Internal Part NumberEIS-UPW1E220MDD6TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance950 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E220MDD6TE
Related LinksUPW1E22, UPW1E220MDD6TE Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E220MDD6TE Details Description
Related parts for UPW1E220MDD6TE
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 2POS SMT TOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CHRGR LI-ION SGL 4.2V 16-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 600MA 840 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CRIMPING DIE FOR MTR 300 datasheet.pdf
SP,CON,8,AU,TNR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 37C P 10" WHT NI datasheet.pdf