Cornell Dubilier Electronics CGR742U040R5C
CGR742U040R5C picture photo
Mfg. Part Number
CGR742U040R5C
Brief Description
CAP ALUM 7400UF 40V SCREW
Datasheet Download
CGR742U040R5C.pdf
Availability of CGR742U040R5C
QUANTITY
CGR742U040R5C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGR742U040R5C
Internal Part NumberEIS-CGR742U040R5C
PackagingBulk
Capacitance7400µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGR742U040R5C
Related LinksCGR742, CGR742U040R5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGR742U040R5C Details Description
Related parts for CGR742U040R5C
DC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf