Nichicon UPW1E390MDD1TD
UPW1E390MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1E390MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPW1E390MDD1TD.pdf
Availability of UPW1E390MDD1TD
QUANTITY
UPW1E390MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1E390MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPW1E390MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1E390MDD1TD
Related LinksUPW1E39, UPW1E390MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1E390MDD1TD Details Description
Related parts for UPW1E390MDD1TD
CONN HEADER .100 DUAL R/A 16POS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
REG SW WIDE-VIN 3A ADJ HORZ SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
TERM RING 16-14AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.140" datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-3012-A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 36MA 51 OHM TH datasheet.pdf